۱۳۹۹-۰۱-۲۰
برنامه رادیویی نسیم باران آموزش سبک زندگی قرآنی به همراه مسابقه

 

 

با قرآن در خانه بمانیم با هشتگ #نسیم_باران

آموزش سبک زندگی قرآنی

مسابقه تلفنی و پیامکی ویژه ماه مبارک رمضان

طرح احیا و ساماندهی جلسات سنتی قرآن کریم رضوی

این برنامه با توجه به شرایط کنونی کشور و شیوع ویروس منحوس کووید19، در راستای پیشبرد اهداف طرح احیا و ساماندهی جلسات سنتی قرآن کریم رضوی در سطح کشور ذیل برنامه «با قرآن در خانه بمانیم» تنظیم گردیده است. در این برنامه سعی شده است با توجه به نزدیک شدن ماه بهار قرآن، رمضان الکریم و انس هرچه بیشتر مردم با این کتاب رحمت و سعادت، سبک زندگی قرآنی و احکام شرعی نیز به گروه مخاطبان آموزش داده شود. بدیهی است در این برنامه نیز با توجه به شرایط حال حاضر، از ظرفیت رسانه عمومی و فضای مجازی استفاده شده است.

عنوان برنامه رادیویی: #نسیم_باران

زمان پخش برنامه:

30 روز از ابتدا تا انتهای ماه مبارک رمضان

پخش برنامه ساعت 11

بازپخش برنامه ساعت 17

پخش مسابقه زنده تلفنی ساعت 18:15 تا 21

ماموریت برنامه:

پیشبرد اهداف و سیاست های طرح احیا و ساماندهی جلسات سنتی قرآن کریم رضوی در حوزه آشنایی با آیات موضوعی قرآن کریم و آموزش سبک زندگی قرآنی و نیز آموزش احکام شرعی به گروه مخاطبان در تمام رده های سنی

پدیده های محوری:

ایجاد ارتباط بین پدر و مادر و فرزندان در خانواده

ساعت هم­نشینی و دورهمی اعضای خانواده حول قرآن کریم

آشنایی اعضای خانواده با آیات موضوعی قرآن کریم

تبلیغ و ترویج سبک زندگی قرآنی در محیط خانواده ها

راه اندازی و رونق بخشیدن به جلسات قرآن خانگی و خانوادگی

گروه مخاطبان: مربیان جلسات سنتی قرآن کریم، والدین گرامی، جوانان و نوجوانان و رده های سنی 9 سال به بالا

تشریح برنامه

کتاب نسیم باران در سه جلد حاوی 15 موضوع مختلف و آیه مرتبط با همان موضوع به همراه یک روایت از اهل بیت علیهم السلام می باشد. هر موضوع به دو بخش تقسیم بندی شده است که موضوعات مذکور عبارتند از:

1-کسب روزی حلال

2-برنامه ریزی در زندگی

3-اصلاح الگوی مصرف

4-آتشفشان خشم و راه­های فرونشاندن آن  

5-دوست­یابی و انتخاب هم­نشین

6-سیر و سفر و گردشگری

7-تلاش برای اصلاح جامعه

8-جهاد فرهنگی

9-دشمن شناسی و دشمن ستیزی

10-راه پایداری

11-احسان به همسایه                        

12-شادی و نشاط در زندگی

13-ارتباط دختر و پسر

14-ازدواج: جوانی و جوانگی 

15-راهکارهای پاکدامنی و عفت ­پیشگی

 

آموزش محتوای کتاب مذکور، طبق شیوه­ای ساده و در عین حال جذاب توسط استاد حجت الاسلام پیردهقان به مخاطب آموزش داده می شود. در این شیوه، ارتباط صمیمی بین مربی و مخاطب به طور خاص لحاظ گردیده است تا فضای جلسه از حالت متکلم وحده خارج شده و مخاطبان به همراه مربی در تمام مراحل آموزشی مشارکت داشته باشند.

 

 

در این برنامه گروه مخاطبان نسبت به موارد زیر آموزش­های لازم را فرا می­گیرند:

*      آشنایی با آیات موضوعی قرآن کریم

*      تلاوت صحیح آیات (صحت و فصاحت، وقف و ابتدا، صوت و لحن)

*      حفظ آیات (به صورت جمع­ خوانی و فردخوانی)

*      ترجمه ­خوانی آیات

*      درک معنا و مفهوم آیات

*      ارتباط و کاربردی کردن آیات با زندگی روزانه

*      مشارکت و کار گروهی

*      آشنایی با احکام شرعی

آموزش مجازی این طرح این­گونه است که مدرس مربوطه، هر یک از قسمت­های موضوعات کتاب نسیم باران را در مدت زمان 20 دقیقه به صورت صوتی در محیط خانه و خانواده اجرا خواهد کرد. فایل­ها و کلیپ­های مربوطه در برنامه قرآنی رادیو زیارت، فضای مجازی تحت نظر رادیو زیارت، و در کانال­های مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی در پیام­ رسان ­های مختلف در یک ساعت مشخص بارگذاری می شود. همچنین فایل PDF هر درس در همان روز در کانال­ های مذکور جهت دسترسی و مطالعه مخاطبان بارگذاری می شود.

مخاطبان می­توانند با استفاده از ظرفیت­های مذکور نسبت به آشنایی و شرکت در این برنامه اقدام نمایند.

آیتم های برنامه: پیوست شماره 1

معرفی طرح

معرفی اجمالی طرح احیا و ساماندهی جلسات سنتی قرآن کریم رضوی توسط مجری یا گوینده که به شرح ذیل می باشد:

با عنایت به تاکیدات رهبر معظم انقلاب، تولیت معزز و همچنین ریاست محترم سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در خصوص احیای جلسات خانگی قرآن کریم، مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی طرح احیا و ساماندهی جلسات سنتی قرآن کریم رضوی را در دستور کار قرار داده تا با عنایات حضرت حق و نگاه مهربان امام علی بن موسی الرضا علیه السلام، گامی در جهت توسعه، ترویج و احیای این جلسات بردارد.

شناسایی جلسات سنتی قرآن کریم فعال در سطح کشور، حمایت­های مادی و معنوی از جلسات شناسایی شده، ثبت مشخصات و اطلاعات مربیان و مخاطبان جلسات در سامانه مرتبط، برگزاری دوره های تربیت مربی و ترویج سبک زندگی قرآنی ویژه مربیان و همچنین مخاطبان جلسات، راه اندازی جلسات جدید قرآن کریم در سطح کشور با استفاده از ظرفیت افراد فعال در حوزه قرآن کریم و آموزش­های لازم برای ایشان و گسترش و بالا بردن سطح کیفی و کمی جلسات سنتی قرآن کریم در سطح کشور از جمله اهداف این مرکز در طرح مذکور می باشد.

همچنین مربیان و مدیران محترم جلسات سنتی قرآن کریم سطح کشور می­توانند با مراجعه به ربات پیام­ رسان گپ به آدرس https://gap.im/aqr_quran_bot اطلاعات خود، جلسه و مخاطبان جلسه را در این ربات جهت برخورداری از مزایای طرح ثبت نمایند.

معرفی و چگونگی شرکت در برنامه

برنامه آموزشی سبک زندگی قرآنی در هر روز از ایام ماه مبارک رمضان، ساعت 11:00  و تکرار این برنامه ساعت 17:00 و مسابقه برنامه مذکور از ساعت 18:15 تا 21:00 پخش خواهد شد.

هموطنان عزیز می توانند شنونده این برنامه از:

- رادیو نمای زیارت از طریق دستگاه گیرنده دیجیتال در سراسر کشور

- اپلیکیشن ایران صدا

و روی موج  FM در مراکز استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و استان فارس بر روی ردیف 99.5 مگاهرتز

شهر مقدس قم بر روی ردیف 99.1 مگاهرتز

و در شهر تهران بر روی ردیف 89.5 مگاهرتز باشند.

ضمناً فایل های صوتی و متنی مربوط به برنامه در پیام رسان گپ به آدرس https://gap.im/m_quran_aqr و شبکه های اجتماعی رادیو سراسری زیارت به آدرس radioziyarat@  بارگذاری خواهد شد.

مسابقه نسیم باران: پیوست شماره 2

مسابقه پیامکی:

در این مسابقه 3 سوال از برنامه آموزشی استاد و متن کتاب که به صورت PDF در دسترس مخاطبان قرار دارد، به صورت روزانه مطرح می­شود که همزمان در کانال­های مرکز قرآن و برنامه رادیویی بارگذاری و عنوان می شود. مخاطبان می توانند جواب سوالات مطرح شده را حداکثر تا ساعت 24 همان روز از طریق پیامک به شماره 300008888 ارسال نمایند.

مسابقه تلفنی:

در این مسابقه تعداد 21 سوال به صورت تخصصی ­تر جهت مربیان جلسات سنتی قرآن کریم مشخص گردیده که طبق پیوست شماره 2 مطرح و به صورت تلفنی اجرا خواهد شد.

دو نفر از شرکت کنندگان به صورت همزمان از طریق تماس تلفنی با مجری و برنامه ارتباط دارند. هر کدام از شرکت کنندگان یک اسم مستعار قرآنی برای خود انتخاب می نمایند. تعداد 3 سوال توسط مجری عنوان می شود. بعد از طرح هر سوال اولین شرکت کننده که نام قرآنی خود را عنوان کند، می تواند به سوال پاسخ دهد. اگر یک شرکت کننده به دو سوال پشت سرهم سریع تر پاسخ دهد، به عنوان نفر برتر به مرحله بعد راه می یابد تا نهایتاً دو نفر پایانی طبق پیوست شماره 2 به عنوان برندگان مسابقه انتخاب می شوند.

 

 

طبق برنامه ریزی انجام شده، شرکت کنندگان در مسابقه تلفنی به صورت روزانه از 8 استان سطح کشور می باشند که در هر بازه زمانی 4 روزه مخاطبان کل استان­ها در این برنامه شرکت خواهند نمود.

 

هر روز به 3 نفر از مخاطبان شرکت کننده در مسابقه پیامکی (عمومی) و 2 نفر از شرکت کنندگان در مسابقه تلفنی (تخصصی) هدیه نقدی 1.000.000 ریالی از سمت مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی اهدا می شود. ضمناً به برندگانی که از مربیان جلسات سنتی قرآن کریم  می باشند پرچم متبرک رضوی نیز اهدا خواهد شد.

لازم به ذکر است که یک نفر در هر مسابقه تلفنی طبق پیوست شماره 2 به عنوان شخص منتخب جهت شرکت در مسابقه پایانی ماه مبارک رمضان مشخص خواهد شد که شرایط و مدل مسابقه متعاقباً اعلام خواهد شد. اسامی نفرات برتر هر روز در پایان برنامه نسیم باران اعلام خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید